Distemper – Köpek Gençlik Hastalığı

“…Tek sarmal RNA viruslardan Paramyxoviridea ailesinden Morbilliviruslerdir. İnsanlarda Kızamık hastalığı ile aynı aileden gelir. Hastalığın en önemli bulaşma yolu inhalasyondur.

“…Solunumla bile bulaşır…sindirim, solunum ve sinir sisteminde etki göstererek… Nörolojik bozukluklar… ölümcüldür… Aşılama korur…”

Belirtilerin ortaya çıkması 3 hafta kadar sürebilir. Bir yaşından küçük hayvanlarda daha etkili bir seyir izler. Lenfoid dokulara yerleşme eğiliminde olan viruslar öncelikle bağışıklık sistemini çökerterek ikincil enfeksiyonlara yol hazırlar. Tipik ilk belirtiler göz ve burun akıntısı öksürük kusma halsizlik iştah kaybı ve ishaldir. Birkaç hafta sonra taban yastıklarında incelme ve hassaslaşma görülür.

Hastalık sindirim, solunum ve sinir sisteminde etki göstererek farklı tipte bulgular oluşturabilir. Hayatta kalanlar bir takım nörolojik bozukluklar gösterebilir. Tedavisi genelde mümkün değildir. Pnömoni ve ensefalit kaynaklı ölümler görülür. Aşılama ile korunması gerekir…”

İşte kitaplarda anlatılan gençlik hastalığı ile ilgili bilgilerin bir kısmı böyle. Meslek hayatımızda karşılaşma olasılığımız daima yüksek bu hastalık ile mücadelede yeni birtakım tedavi yolları sürekli araştırılıyor. Koruma yıllar önce 1923’te aşılama ile bulunmuş ancak hasta olanı tedavi etmek hala imkansıza yakın görülüyor.

Aynı virüs ailesinden tavuklarda hastalığa neden olan newcastle hastalığına karşı geliştirilen aşısı yeni dönemde sıklıkla kullanılır oldu.

Öncelikli olarak hastalığın teşhisinde kullanılan speedtestlerin gelişmesi ardından da hastalığın kesin teşhisinden itibaren etkenlerin yerleşim yerine göre uygulanan farklı doz ve tekniklerdeki newcastle aşıları birçok hastanın da hayatını kurtarıyor. Elbette ikincil enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotikler her geçen gün yeni araştırmalar ile değişiyor.

Ve olmazsa olmazlardan beslenme destekleri. Yüksek sindirilebilirlik ve enerji ihtiyacı sağlayanında kullanılan nekahat dönemi mamaları. Bağışıklık sisteminin yüksek tutulması bu tür hastalıklarda oldukça önemli. Hastalığın atlatılmasında en önemli yol bağışıklığın tekrar yeterli düzeye çekilmesi. Çünkü ölümlere neden olan etmenler ikincil enfeksiyonlar ve organ yetmezlikleri.

Özellikle de son dönem çalışmaları A vitamininin çok yarar sağladığı ve bunun aksine B vitamini uygulamalarının hastalığı şiddetlendirdiği yönde.

Hastalığı atlatanlar… hayat boyu bağışık kalıyor. Nörolojik tikler oluşmadıysa bundan iyisi yok gibi. Aşılama tüm bunların önüne geçmek için yeterli.

7 haftalıkken…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir