Kedilerin Viral Göz Hastalıkları

Burada yayınlanan fotoğrafları kedilerle birazcık alakanız varsa mutlaka görmüşsünüzdür. Özellikle de sokaklarda yavru kedilerde. Aşıları olmayanlarda. Bağışıklık sistemi düşük ve çelimsiz olanlarda. Önce gözler sulu sulu akar. Ardından kapanır ve sümüksü akıntı komple gözleri kapatır. Minicik gözleri tamamen kapanan yavrular ne yemek bulabilir ne de tehlikelerden kaçabilir.

Özellikle Herpes viruslar tarafından oluşan enfeksiyonlarda üst solunum yolları da etkilenerek iştahsızlık burun akıntısı ateş gibi bulgular da verir.

Çoğunlukla tedaviye iyi yanıt veren bu tarz viral göz enfeksiyonlarında lezyonun tipi ve ne kadar erken müdahale edildiği kalıcı hasarların tespiti açısından önemlidir. Çok kaşıntılı olan bu hastalıklarda mutlaka Elizabeth yakalığı takılarak bu engellenmelidir. Antiviral ve antibakteriyel ilaçlar hem lokal hem sistemik uygulamalar ile başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca kullanılacak göz damlaları lokal olarak hızlı etkisi ile tedavide vazgeçilmezlerdendir. Ancak bunların uygulama sıklıkları bir hayli önemlidir. Dolayısıyla bu tarz hastaların evde değillerse klinik ortamında hospitalize edilerek tedavi edilmeleri şarttır. Korneada oluşan hasar çoğunlukla tedavi edilebilir. Noktasal kalıntılar ise 2– 3 yıl içerisinde normale döner.

Ancak özellikle göze uygulanacak ilaçlarda veteriner hekim kontrolü dışında “komşudan duyma” ilaç kullanımı sonucu korneal hasarlar oluşabilir. Bu hasarlar göz kaybına kadar gitmektedir. Özellikle korneanın ve iç dokuların kontrol edilmesi bu anlamda tedavide yönlendirici olacak ve bazı ilaçların da kullanılmaması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir