Yavrularda ilk bakım ve aşılama

IMG_20180917_171737.jpgYeni dostunuzun henüz çok küçük ve savunmasız olduğunu unutmamalısınız. Onu bulaşıcı hastalıklardan korumak için aşılama programının en kısa sürede tamamlanması gerekmektedir. Aşılama programı tamamen bitene kadar yıkamak, toprakla ve başka hayvanlarla temas ettirmek doğru değildir.

Annesinden almış olabileceği bağırsak parazitleri hem onun hem de sizin sağlığınızı tehdit edebilir. Bu parazitlerden onu kurtarabilmek için belirlenecek bir program dahilinde ilaç uygulamaları yapılması gerekmektedir.

Dostunuzun vücudunda barsak parazitlerinin varlığı hem vücut direncini düşürerek onu hastalıklara karşı hassas kılacak hem de yapılacak aşıların yeterli bağışıklık oluşturmasını engelleyecektir.

Hastalığa sebep olan etkenlerin vücuda girmesini takiben çoğalarak hastalık oluşturacak bir yoğunluğa ulaşması gerekir. Bu süre “kuluçka süresi” olarak adlandırılır ve bu süre boyunca hiçbir hastalık bulgusu göstermeyebilir. Bu nedenle, aşılama programına başlanmadan önce vücudunda kuluçka süresini geçirmekte olan bir hastalığı olmadığına emin olunması gerekmektedir ki bunun tek yolu onu en az 1 hafta gözlemlemektir. Gözlem süresi boyunca oluşabilecek halsizlik, iştahsızlık, kusma, ishal, öksürük, burun ya da göz akıntısı gibi tüm hastalık bulguları çok anlamlıdır ve derhal bildirilmelidir.

Aşılama periyotları hastalıkların görülme sıklıklarına göre belirlenir ve ülkemizde aşıların her yıl tekrarlanması gerekmektedir. Ayrıca parazit mücadelesi 3 aylık periyotlarda gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir