Check-up

Check-up – Genel Sağlık Kontrolü

Hasta olduğunuzda, bir sorununuz olduğunda neler hissedersiniz? Mutsuz, keyifsiz, iştahsız olur ve ağrılarınız yada yakınmalarınız neticesinde ya bir takım tedavilere başvurur yada bir uzmana danışırsınız elbette. Ve ne sorununuz olduğunu bilir yada anlatırsınız. Size yardımcı olacak kişiler de nerede sorunun olduğunu anlayarak ona yönelik sorunu tespit eder ve tedavi uygular.

Peki ya petleriniz? Hiçbir derdini ifade edemeyen yada sadece iştahsızlık, halsizlik olarak ortaya koyabilen bu dilsiz dostlarımız bir de bunun üzerine doğanın gereği hastalıklarını saklayarak güçsüz olduklarını hissettirmemeye gayret ederler.

Sonuç??

Son aşamaya gelmiş hastalıklar!

İleri yaşları beklemeksizin yapılacak checkup ile değerli petinizin refahı, yaşam kalitesi ve sağlığı açısından çok önemli bir adım atmış olursunuz. Ki bize göre aşılama kadar kıymetli ve önemlidir. Ona ayıracak bir saatiniz vardır mutlaka.

Genel olarak tüm organizmalarda ilk etapta sistematik bir fiziksel muayene olmazsa olmazlardandır. Bunun devamında bakılması gereken “Tam Kan Sayımı” ile bakteriyel veya viral kökenli enfeksiyon varlığı ve allerji durumları göz önüne alınmakta; bunun yanında kansızlık ve pıhtılaşma ile ilgili değerler incelenmektedir.

Veteriner tıpta en yaygın görülen hastalıklar ele alındığında öncelikli olarak organ yetmezliklerinin olduğu saptanmaktadır. “Kan Biyokimya Analizi” ile karaciğer ve böbrek enzimlerinde artışlar incelenmektedir. Şeker metabolizması, safra enzim artışları, vücudun protein değerleri, kas metabolizma problemleri ve kan yağları da bu analizler ile ortaya koyulmaktadır. Bunların dışında tiroid ve böbrek üstü bezine yönelik hormon analizleri de kapsamlı checkup programlarında yapılmaktadır. Tüm bu değerlerin analizi için gereken 2 küçük tüp kan ile dostunuz hakkında detaylı bilgiler sağlanır. Kan tahlillerinin beraberinde radyografik olarak hem göğüs hem karın boşluğunda normal anatomik yapıların dışında bozukluklar aranır. Ve beraberinde ultrasonografik olarak organların doku yapıları incelenir. Alınacak idrar tahlili ile idrar kesesi ve kanallarına ilişkin patolojiler değerlendirilir. Dışkı analizleri ile de paraziter enfestasyonlara ilişkin araştırma yapılır.

Tüm bulguların değerlendirilmesi elbette hasta sahibinin kedi yada köpek hakkında vereceği detaylı hikayesi ile birleştirilerek yapılmalıdır.

Sonuçta tüm organizma ile ilgili her türlü bilgi elde edilmekte ve ileride de kullanılabilecek referans değerler ortaya konmaktadır.

“Check-Up için hasta olmalarını beklemeyin randevu alın; geç kalmayın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir